transmisje

Wiadomości i newsy z okolic Wałbrzycha

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Srebrne liście dla poetów
2012-05-25 14:19

 Coraz większą popularność cieszy się konkurs poetycki „O srebrny liść chmielu”. Impreza ta organizowana jest do czterech lat przez Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach. W tym roku nadesłano ponad 50 prac, w tym z Warszawy i innych dużych miast, a także z Żarowa, Lądka Zdroju i innych miejscowości z regionu. Dyrektorka centrum, Olga Haak, nie ukrywa, że do spopularyzowania konkursu przyczyniły się osiągnięcia najnowszej techniki – oto poeci, sięgając do Internetu, znajdują tam informacje o boguszowskim konkursie. Jury w składzie: Antoni Matuszkiewicz, Karol Maliszewski, i Olga Haak przyznawało nagrody w dwóch kategoriach- „przed debiutem” i „po debiucie”. Zaproszenie na spotkanie otrzymali wszyscy finaliści. Nagrodzonym było podwójnie przyjemnie, bowiem wyróżnione były licznie zgromadzonej publiczności przez aktorów Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu - Marty Zięby i Andrzeja Szubskiego.


 Wielu autorów po raz pierwszy wysłuchało swoje utwory w publicznym, profesjonalnym wykonaniu. Choć główna nagroda w kategorii :po debiucie” przypadła poecie z Warszawy, całą resztę wyróżnień zgarnęli autorzy z Wałbrzycha i innych, pobliskich miejscowości. I tak, jako się rzekło, pierwsze miejsce w kategorii „po debiucie” zajął warszawiak, Kamil Monasterski. Druga i trzecia nagroda przypadła już wałbrzyszankom: Elżbiecie Gargale i Teresie Misior- Zalewskiej, dziennikarkom z lokalnego tygodnika. Nagrodami w kategorii „po debiucie” podzielili się mieszkańcy regionu wałbrzyskiego. Najwyższy laur przyznano Mirosławowi z Żarowa, druga nagroda pozostała w Boguszowie Gorcach, a otrzymał ją Mariusz Sukmanowski, natomiast trzecia, ex quo, otrzymały Katarzyna Jabczyńska z Boguszowa Gorc i Barbara Malinowska z Wałbrzycha. Pięć wyróżnień, wraz z zachętą do dalszej twórczości, przyznano Andrzejowi Niżewskiemu, Romanowi Gilecie, Piotrowi Szymankowi, Małgorzacie Pasionek i Annie Kulińskiej. Juror Karol Maliszewski, sam poeta i ceniony krytyk literacki, bardzo wysoko ocenił boguszowski konkurs, twierdząc, iż czytanie nie skażonych modnymi tendencjami wierszy lokalnych poetów było dla niego prawdziwym wytchnieniem. A tajemnicę nieodpartego pragnienia tworzenia poezji wyjaśnił w bardzo prosty sposób: pisanie wierszy, to oddech na dalsze życie.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: