W ostatnim tygodniu listopada wałbrzyszanie oszaleli na punkcie teatru. Podczas trwania festiwalu Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne, pod kasą ustawiły się gigantyczne kolejki, mało , a do łask wróciłyby funkcja „koników”, natomiast na widowni zdarzali się widzowie oglądający spektakle na stojąco. Ale może o nie ma się co dziwić – z całą pewnością wałbrzyscy miłośnicy Melpomeny spragnieni już byli scenicznych wzruszeń, jak kania dżdżu.
Nie wszystkim wystarcza oglądanie „Klanu” i „Złotopolskich”. I to jest pewnie główny powód, dla którego propozycja nowej dyrektorki teatru dramatycznego, Danuty Marosz oraz szefa do spraw artystycznych, Piotra Kruszczyńskiego spotkała się z tak gorącym odzewem. A co najważniejsze, zdecydowanie była tego warta. Już pierwsze „fanaberyjne” przedstawienie, zaprezentowane na wałbrzyskim rynku, wprowadziło w doskonały nastrój tych, którzy mieli szczęście w nim uczestniczyć. Teatr „Strefa Ciszy” znakomicie rozbawił widzów, powierzając im aktorskie zadania, ale w taki sposób, że nikt nie czuł zażenowania, ochoczo wcielając się w postać wuja Władka, albo kuzynki z Suwałk. Wieczorem na studencką premierę „Lotu nad kukułczym gniazdem” gremialnie przybyli wałbrzyscy żacy, dodatkowo zachęceni znacznym rabatem w cenie biletu. Tłumy przyciągnął teatr „Montownia” z „Zabawą” Mrożka oraz monodram „Eddie E.” w mistrzowskim wykonaniu Piotra Machalicy. Równie wielkie zainteresowanie, jak recital Edyty Jungowskiej, wzbudził teatr tańca „Dada von Bzdulov” z Gdańska. Zwycięstwem tygodniowego święta teatru była uroczysta premiera „lotu nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Potem był jeszcze sobotni, andrzejkowy suplement w postaci recitalu Iwony Loranc, laureatki Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gorąco przyjęty przez publiczność, Bisom nie było do końca, widzowie najchętniej wysłuchiwaliby całego koncertu po raz drugi. Miłym dodatkiem do wrażeń artystycznych, był czekający zawsze na widzów drobny poczęstunek, stała obecność wśród widzów teatralnej kawiarni. A zatem, teatralne trzęsienie ziemi mamy już za sobą, teraz napięcie powinno stopniowo wzrastać.
Uwodzicielski urok prozy Olgi Tokarczuk kusi wielu twórców filmowych i teatralnych. Uległ mu także instruktor grupy teatralnej " Antrakt ", działającej przy Wałbrzyskim Osrodku Kultury. Na podstawie książek pisarki powstał spektakl, nazwany skromnie " Szkic do spektaklu ", stanowiący jednak klarowną formę, teatralną, z bardzo wyraźnym wątkiem , mówiącym o roli mistyki w naszym życiu. " Snimy, czy jesteśmy śnieni", zdaje się pyta twóca przedstawienia, mocno współgrając z klimatem książek Tokarczuk.
czytaj więcejPodróż do bajecznego świata przyrody - roślin i zwierząt proponują widzom dwaj artyści fotograficy, Jarosław Michalak i Krzysztof {Żrkowski. Obaj są pasjonatami fotografowania natury w niezliczonych jej przejawach i we wszystkich poradach roku. Z tej pasji narodziły się fotograficzno- muzyczne kompozycje, prezentowane pod wspólną nazwą " Miętowo" . Pierwszy taki spektakl artyści pokazali niedawno widzom w Boguszowie Gorcach oraz w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury.Teraz przyszła pora " Miętowo 2 ". Bohaterowie kolejnego pokazu będą ptaki i zwierzęta.
czytaj więcejDo obejrzenia sztuki " Lot nad kukułczym gniazdem" - i to zupełnie gratis - zaprosił swoich najbliższych sąsiadów Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Niedawna premiera " Lotu"wzbudziła wielkie zainteresowanie publiczności, podczas spektakli teatr pękał w szwach. Dyrektorka teatru Danuta Marosz zainteresowała się, czy mieszkańcy pobliskich bloków, z ulic Dojazdowej, Traugutta czy Lewartowskiego, przyszli do teatru,aby ją obejrze.
czytaj więcejKilka dni temu swoją premierę miała nowa płyta formacji Era. Te Mass ma szansę powtórzyć sukces poprzednich produkcji tego zespołu. Prawdą jest,że muzyka ma siłę,która może przenosić słuchacza w inny wymiar,ale rzadko zdarza się,żeby ta siła była tak duża jak w przypadku Ery. W najnowszym albumie ”The Mass”(Msza) ta siłą przejawia się nie tylko w atmosferze i teatralności,ale ten inny wyczarowany wymiar porusza wszystkich,którzy mają wyobraźnie i przekładają baśniowość nad rzeczywistość. Muzyka Eric'a Levi'ego, który kryje się za albumem ”The Mass” i dwoma poprzednimi albumami Ery – posiada cechę,która pozwala przejść ponad ograniczeniami kulturowymi i nadać kształt marzeniom właściwie każdego i wszędzie.
czytaj więcejWielkimi krokami zbliża się do Szczawna Zdroju kolejna – piąta już – PRZEWAŁKA – czyli ogólnopolski przegląd kabaretów. Jubileusz niewielki,ale jest. Zwłaszcza,że organizowana przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury impreza cieszy się coraz większym powodzeniem,powoli obrasta legendami, a zatem śmiało można się spodziewać dziesięciolecia,które, jak to jubileuszami bywa,nadejdzie nie wiadomo kiedy. Jak co roku organizatorzy przygotowali niespodzianki i moc atrakcji. Największe to, tradycyjnie,znani artyści – rozśmieszacze. W tym roku możemy liczyć na obecność Stanisława Tyma,Andrzeja Zaorskiego i Zenona Laskowiaka. Taki właśnie skład będzie miało tegoroczne jury. Zenon Laskowiak od wielu lat odmawia,niestety, wyjścia na scenę, na szczęście Tym i Zaorski nie odżegnują się od występów,a zatem można się spodziewać nielicznej zabawy. Dostarczą jej nam także kabarety,które zostały zakwalifikowane do konkursu. Będą to ”Jurki”,”Ciach”i ”Słuchajcie” z Zielonej Góry,”Kabaret Okazjonalny”(Kraków),”Rżysko”(Nysa),”Vice Versa”(Słubsk),”Olo Mim”(Rejcowiec Fabryczny) i ”Fraszka” z Warszawy. Poza konkursem,w czasie gdy będzie obradować jury,wystąpi ”Kabaret Moralnego Niepokoju”. Całość poprowadzi Grzegorz Halama Oklasky.
czytaj więcej